Zaproszenie


      Mam zaszczyt zaprosić wszystkich Państwa do odwiedzania nowej strony internetowej "LHS Sławków", stworzonej i redagowanej przy Urzędzie Miasta Sławkowa.
      Strona powstała wychodząc na przeciw oczekiwaniom i potrzebom społeczności Naszego Miasta oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką Linii Hutniczej Szerokotorowej i Międzynarodowego Centrum Logistycznego, które mamy nadzieje powstanie w niedługim czasie w Sławkowie. Jednocześnie pragnę Państwa zapewnić, że będziemy się starać, aby informacje tutaj zamieszczone były aktualne i jak najpełniejsze.
      Oprócz historii LHS , na niniejszej stronie można między innymi znaleźć informacje na temat "przewozów kombinowanych" oraz aktualne wiadomości, które choćby w najmniejszym stopniu dotyczą przyszłej inwestycji.
      Naszą intencją jest stworzenie, oczywiście przy Państwa pomocy, rzetelnego i prawdziwego źródła informacji, które wyeliminuje wszystkie plotki, mity i półprawdy związane z "szerokim torem" i "euroterminalem."
      Korzystając z okazji, chciałbym Państwu nieco przybliżyć zadania władz samorządowych, które należy spełnić przy tak dużej inwestycji, jaką bez wątpienia jest budowa Międzynarodowego Centrum Logistycznego. Przedsięwzięcie takie wykracza daleko poza możliwości decyzyjne i finansowe, nie tylko samego Miasta Sławkowa, ale i województwa śląskiego. Chcąc aby przyszłe terminale przeładunkowe miały charakter międzynarodowy, potrzebne są decyzje i działania na szczeblu ministerialnym. Władze Sławkowa ze swojej strony czynią wszelkie starania przyśpieszające inwestycje.
       Miasto podjęło się przygotowania infrastruktury zewnętrznej przyszłego centrum logistycznego, dokonując jednoczesnych zmian w planach zagospodarowania przestrzennego. Samorządy lokalne i regionalne zobowiązane są zabezpieczyć drogi dojazdowe, kanalizację zewnętrzną oraz dostawy wody, energii elektrycznej i gazu. Zakres zadań samorządu w przyszłej inwestycji obejmuje między innymi budowę połączeń drogowych Międzynarodowego Centrum Logistycznego z autostradą A-4 i z Drogą Krajową 94, wybudowanie kanalizacji, linii i stacji przekaźnikowo-energetycznych. Są to oczywiste zadania samorządu, przerastające jednak możliwości miejskiego budżetu.
      Władze Sławkowa starają się wyprzedzać niektóre zadania i aktywnie promują miasto, jako miejsce lokalizacji przyszłego centrum logistycznego. Do tej pory odbyło się szereg spotkań i konferencji z udziałem przedstawicieli Rządu RP, władz samorządowych i przedsiębiorców mających na celu zwiększenie zainteresowania budową centrum logistycznego i podjęcia w tej kwestii konkretnych działań.       Zważywszy na uwarunkowania zewnętrzne i wewnętrzne, jak i złożoność całej inwestycji wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na konkretne działania.
      Pragnę gorąco Państwa zapewnić, że na bieżąco będziemy informować o postępach w realizacji projektu centrum logistycznego i wspierać jego budowę.

Z poważaniem
Burmistrz Miasta Sławkowa